11 Haziran 2009 Perşembe

GEZGIN SUFI MESREPLILERIN ILK 10 KURALI

Her badireden ve tecrübeden sonra, hiç bir kitapta yazılı olmayan, sadece can defterime naksedilmiş kurallara bir yenisini daha ekledim. Bunlara bir ad verdim " Gönlü Geniş Ve Ruhu
Gezgin Sufi Mesreplilerin Kırk Kuralı"

Bu Kurallar benim için tabiat kanunları kadar evrensel, onlar kadar temeldir.
Bu kurallarin kirkini birden tamama erdirmek uzun senelerimi aldi. Nicelerini silip silip yeniden yazdim. Simdi artik eklenecek ne bir virgul kaldi ne nokta. Ne bir harf, ne yeni bir kelime. Artik kirk kural da bittigine gore, omru hayatimin son faslindayim."
( Tebriz' li Sems )

Şems' in Kırk Kuralı

(ilk 10 Kurali bilgilerinize sunulur)

1। Kural: Yaradanı hangi kelimelerle tanımladığımız, kendimizi nasıl gördüğümüze ayna tutar. Şayet tanrı dendi mi öncelikle korkulacak, utanılacak bir varlık geliyorsa aklına, demek ki sen de korku ve utanç içindesin çoğunlukla. Yok, eğer, tanrı dendi mi evvela aşk, merhamet ve şefkat anlıyorsan, sende de bu vasıflardan bolca mevcut demektir.

2। Kural: Hak yolunda ilerlemek yürek işidir,akıl işi değil. Kılavuzun daima yüreğin olsun,omzun üstünde ki kafan değil. Nefsini bilenlerden ol silenlerden değil !

3। Kural: Kur’an dört seviyede okunabilir. İlk seviye zahiri manadır. Sonra ki batıni manadır. Üçüncü batıninin batınisidir. Dördüncü seviye o kadar derindir ki kelimeler kifayetsiz kalır tarif etmeye.

4। Kural: Kainattatki her zerrede Allah’ın sıfatlarını bulabilirsin, çünkü O camide, mescitte, kilisede, havrada değil, her an her yerdedir. Allah’ı görüp yaşayan olmadığı gibi, onu görüp ölen de yoktur. Kim O’nu bulursa, sonsuza dek O’nda kalır.

5। Kural: Aklın kimyası ile aşkın kimyası başkadır। Akıl temkinlidir. Korka korka atar adımlarını. Aman sakın kendini diye tembihler. Halbuki aşk öyle mi? Onun tek dediği:Bırak kendini, ko gitsin; akıl kolay kolay yıkılmaz. Aşk ise kendini yıpratır, harap düşer. Halbuki hazineler ve defineler yıkıntılar arasında olur. Ne varsa harap bir kalpte var!

6। Kural: Şu dünyadaki çatışma, önyargı ve husumetlerin çoğu dilden kaynaklanır. Sen sen ol, kelimelere fazla takılma. Aşk konusunda dil zaten hükmünü yitirir. Aşık dilsiz olur.

7। Kural: Şu hayatta tek başına inzivada kalarak, sadece kendi sesinin yankısını duyarak, hakikati keşfedemezsin। Kendini ancak bir başka insanın aynasında tam olarak görebilirsin.

8IKural: Başına ne gelirse gelsin, karamsarlığa kapılma। Bütün kapılar kapansa bile, sonunda O sana kimsenin bilmediği gizli bir patika açar। Sen şu anda göremesen de, dar geçitler ardında nice cennet bahçeleri var। Şükret! istediğini elde edince şükretmek kolaydır। Sufi, dileği gerçekleşmediğinde de şükredebilendir.

9। Kural: Sabretmek, öylece durup beklemek değil, ileri görüşlü olmak demektir। Sabır nedir? Dikene bakıp gülü, geceye bakıp gündüzü tahayyül edebilmektir. Allah aşıkları sabrı gülbeşeker gibi tatlı tatlı emer, hazmeder. Ve bilirler ki, gökteki ayın hilalden dolunaya varması için zaman gerekir.

10. Kural: Ne yöne gidersen git, doğu,batı,kuzey ya da güney- çıktığın her yolculuğu içine doğru bir seyahat olarak düşün! Kendi içine yolculuk eden kişi, sonunda arzı dolaşır.

"Elif Safak' ın son kitabı Aşk' tan alıntıdır।"

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder